Xampp ile LocalHost Kurmak

Merhaba Arkadaşlar bu makalemizde Xampp ile localhost kurmayı öğreniceğiz. Peki Nedir bu localhost ne işe yarar ? Hemen cevabını vereyim. localhost’da bilgisayarımızda php, asp, aspx dosyalarımızı çalıştırmaya yarar. Örneğin biz bir html dosyası oluşturup direkt harici programa gerek kalmadan çalıştırabiliyoruz. Ama php ve diğer web kodlama dillerini çalıştırmak için harici bir programa veya host’umuzun olması gerekli.

İlk Önce Xammp Programımızı orjinal sitesinden indirelim :
Xampp İndir (65MB)

Daha Sonra İndirilen dosyayı aşağıdaki resimdeki gibi açalım.

Açılan Ekrandan kullanacağımız dili seçelim daha sonra aşağıdaki resimdeki gibi bir uyarı ekranı gelecek. Bu windows ile ilgili yazılan bir bilgilendirme ekranı. UAC Ayarlarından bahsediyor. Tamam diyerek geçiyoruz

Artık bu devirde herkes program kurulum yapmasını biliyor ama ben yinede bilmeyenler olabilir diye resimlerle aşağıda anlattım. Burda önemli olan 3. No’lu resimdeki gibi sarı ile gösterilen yerleri seçmeniz gerekli. Ardından 5. No’Lu resimde gelen soru penceresine hayır demeniz gerek.

Kurulum biraz uzun sürüyor. Kurulum bittikten sonra artık php dosyalarınızı çalıştırabilirsiniz. Çalıştırmak istediğiniz php, asp, aspx dosyalarını Yerel Disk altındaki xampp Klasörüne giderek htdocs klasörüne atmanız gerek. Ama 8. no’lu resimdeki gibi o klasörde ki tüm dosyaları sildikten sonra dosyalarınızı oraya atın.

Artık dosyalarınızı çalıştırmak için internet explorer, Google Chrome veya Firefox ile aşağıdaki adresi girmeniz gerekli.

http://localhost/

Bu adresi girdikten sonra eğer htdocs klasöründe index dosyası yok ise o klasörde var olan dosyaları listeler. Direkt dosyayı çalıştırmak için ise :

http://localhost/dosya.php

Yazmanız gerek. Tabi dosyanız aspx veya asp ise dosyaadı.asp veya dosyaadı.aspx yazmanız gerek.

Bu programın diğer iyi bir yönüde vbulletin, mybb, dle, wordpress gibi script’leri de çalıştırmasıdır.
Bunu yapmak için tabi ki veritabanı oluşturmamız gerek. Veritabanı oluşturmak için

http://localhost/phpmyadmin/

Yoluna gidip gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra install dosyası ile kurulumu yaptığınız taktirde hiçbir sorun olmayacaktır..

“Xampp ile LocalHost Kurmak” üzerine 4 yorum

  1. peki deneme olarak php uzantılı dosyalarımızı hangi klasöre kaydedeceğiz çalıştırmak için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.