Uncompressed & Minified Plugin Ne Demektir ?

Merhaba, site işleriyle haşır neşirseniz Uncompressed ve Minified terimlerini görmüş olmanız gerekir. Bu iki terimin Türkçe karşılığını biliyorsanız az çok ne anlama geldiğini de biliyorsunuzdur. Çoğu jQuery eklentilerinde Uncompressed ve Minified adlı iki adet js uzantılı dosyalar bulunur. Şimdi Uncompressed ve Minified terimlerinin ne olduğunu inceleyelim.

Uncompressed Plugin : Bu plugin sıkıştırılmamış version demektir. Yani plugin dosyası üzerinde değişiklik yapacaksanız, yeni fonksiyonlar veya kodlar ekleyeceksiniz ve kodları inceleyeceksiniz bu plugin türünü seçmeniz ve kullanmanız önerilir. Minified Plugin’e göre dosya boyutu az da olsa fazladır. Buda eğer plugini sitenizde kullanacaksanız site açılış hızını çok az da olsa etkiler.

Minified Plugin : Bu plugin türü sıkıştırılmış version demektir. Yani plugin içindeki kodların boşluksuz ve birleşik olması demektir. Bu plugin’de yeni fonksiyon ve yeni kod yapısı eklemeniz pek mümkün değildir. Ayrıca Uncompressed Plugin’e göre boyutu çok daha azdır.

Yukarıda anlattıklarımı daha da açarsak özellikle WordPress tema yapan kişiler css dosyalarını sıkıştırırlar. Böylece css dosyasındaki kodlar tek satırda birleşik olarak çıkar ve boyutu da azalır. Aynı mantık jQuery pluginlerde de geçerlidir 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.