Twitter’da Uygulama Oluşturmak

Merhaba arkadaşlar, birçok kişi Twitter’da uygulama oluşturmasını bilmediği için ve bununla ilgili çok soru geldiğinden dolayı böyle bir makale açma gereği duydum. Twitter’in yeni API Servisinin (rest api 1.1) yayınlamasıyla birlikte, twitter’dan veri çeken bir çok örnekler çalışmaz hale geldi. Bunun sebebi twitter, kullanıcılarından API kontrolü istemesidir. Bu makalemizde sizlere Twitter da uygulama yapmayı anlatacağım. 🙂

Öncelikle Twitter’ın developer servisinde uygulama oluşturmak için twitter hesabınızla giriş yapmalısınız. Yeni uygulama oluşturmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanalım.
https://dev.twitter.com/apps/new

Name : Uygulamanızın Adı
Desciription : Uygulamanız Hakkında Açıklama
WebSite : Web Siteninizin Adresi
Callback URL : Eğer twitter’dan verilerinizi alıp twitter uygulamasının tekrar web sitesine yönlendirmesini istiyorsanız buraya web sitenizin adresini yazmalısınız. Bu kısmı genelde ” Twitter ile giriş ” eklentilerini kullanan yada web sitesinden twitter’a veri gönderenler kullanmakta. Bir çeşit twitter API ve verileriniz arasında köprü görevi görmekte.
Developer Rules Of The Road : Yes, I agree kısmını işaretleyelim.

Yukarıdaki gerekli bilgileri doldurduktan sonra ” Create your Twitter Application ” yazısına tıklayalım. Ardından twitter developer sayfası bizi uygulama bilgilerimizin olduğu başka bir sayfaya yönlendirmiş olması gerek.

Bu sayfada bizim için en önemli 4 adet bilgi var. Bunlar ;
– consumer_key
– consumer_secret
– access_token
– access_token_secret

İlk ikisi direkt bu sayfamızda bulunmakta. Ancak diğer ikisini sayfanın en altında bulunan” Create my access token ” butonuna basarak alabiliriz.

Bastığınız anda diğer iki bilgide sayfada gözükecektir. Buraya kadar hiçbir sorun çıkmadıysa uygulamanızı başarı ile oluşturmuş bulunmaktasınız. İsterseniz bulunduğunuz sayfadayken Settings kısmına tıklarsanız uygulamanızın bilgilerini düzenleyebilir ve ikon ekleyebilirsiniz.

Not : Settings kısmında ” Application Type ” kısmı sizin için önemli olabilir. Eğer uygulamanızın sadece twitter’dan veri çekecekse ” Read only ” seçeneği, hem verip çekip hem de veri gönderecekse ” Read and Write ” seçeneği, hem verip çekip hem veri gönderip hem de twitter’da direkt mesaj kısmını kullanacaksanız ” Read, Write and Access direct messages ” seçeneklerini seçmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.