iTools İncelemesi ( iTunes Alternatifi )

Merhaba Arkadaşlar 🙂 Bende Dahil olmak üzere iphone kullanlar itunes’den bıkmıştır. Niye derseniz müzik, resim, video yüklemesi silmesi ayrı bir dert. Ayrıca başka bilgisayarda telefondaki yüklenen ortamları bulamayınca ve bizde yeni bir müzik vb. atmaya çalışınca eskilerini siliyor malesef. Bunu düşünen bir program şirketi adına itools verdiği programı yazmış. İyi ki de yazmış. Programı aynı itunes gibi ama kullanımı daha kolay.

Dilerseniz programı beraber inceleyelim..

Şunuda belirtmek istersim program portable olarak USB sürücülerde de çalışabiliyor.. Programı ilk açtığınızda eğer apple cihazınız bilgisayara bağlı ise itools programı hemen tanıyacaktır cihazınızı. Ana Ekranda ürünün tipi, seri numarası, jailbreak durumu, satın alındığı ülke, ios version ve şarj durumunu gösteriyor. Bunlar itunes’de bile yok 🙂 Bazıları var ama bu kadar açıklayıcı göstermemiş 🙂 Ayrıca Alt kısımda bellek kullanım oranlarını gösteriyor.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi Applications(Uygulamalar) kısmında telefonda kurulu olan tüm uygulamarı gösteriyor. İstersek uygulamayı burdan çöp kutusu simgesine tıklayarak silebiliyoruz. Telefonunuz jailbreak’lı olsun veya olmasın dosya simgesine tıklayarak kurulum dosyası olan ipa uzantılı dosyayı bilgisayara kaydedebiliyoruz. İlerde bu aldığımız ipa dosyalarını yüklemek istiyor isek telefonumuzun jailbreak’lı olması gerekmektedir. Bir diğer nokta ise klasör simgesine tıklayarak o uygulamanın kurulu olduğunu dizine gidiyoruz. Dizindeki dosyaları telefonumuz jailbreak’lı ise değiştirebiliriz.

Herkesin merakla beklediği bölüme geldik. Media Kısmından Müzik, Video, Podcast, Ringtone vb. Telefona direkt atabiliyoruz. Yapmamız gereken bilgisayarımızdaki ses dosyasını veya video dosyasını tutup itools programına sürüklemek ve bırakmak. Zaten yüklenirken aynı itunes’deki gibi apple cihazınızda statusbar simgesinde sync simgesi çıkar. Bu media kısmını pek kurcalamadım ama daha birçok özellik olduğuna emimim..

Photos Kısmından ise Bilgisayarımızdaki resimleri tek tık ile yükleyebiliyoruz ve silebiliyoruz. Ayrıca kolayca albüm bile oluşturabiliyoruz.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi Desktop Kısmında aynı itunes programındaki gibi apple cihazımızdaki menü yerleşimini gösteriyor. Burdan uygulama yerlerini değiştirebiliyoruz. Ayrıca bu menü yerleşiminin yedeğini backup butonuna basarak import butonuna basarak da aldığımız yedeği geri yükleyebiliyoruz.

FileSystem Kısmından apple cihazınızın sistem dosyalarına girebiliyorsunuz. Eğer telefonunuz jailbreak’lı ise filesystem menüsü altında jailbreak diye bir kısım var çıkıyor bu kısımdan sistem dosyalarını rahatlıkla değiştirebiliyoruz. Ama malesef resimdeki jailbreak diye bir kısım yok o yüzden sistem dosyalarını değiştirme şansına sahip değiliz.

Information Kısmında telefon rehberimiz de kayıtlı olan kişileri ve numaralarını görebiliyoruz. Ayrıca mesajları(ios 5.x), Yazdığımız not’ları, anımsatıcıları ve bookmarks’ları görebiliyoruz. Apple cihazınıza restore edeceğiniz zaman isterseniz bu kısımdan yedek alabilir ve geri yükleyebilirsiniz.

Önemli Not
Yukarıdaki Yazılarımda bazı özellikleri yapabilmek için telefonunuz jailbreak’lı olması gerekmektedir. Jailbreak’lı telefona itools programı ile apple ipad kurulum dosyasını göstererek oyun kurabilir ve sistem dosyalarına erişebiliriz. Telefonunuzda oluşabilecek sorunlar tamamı ile size aittir. Bu programı birçok defa kullandım ve şuana kadar hiçbir sorun ile karşılaşmadım..

İndir (Windows / 2.7 MB)  İndir (Mac / 5.4 MB)


2 yorum

  1. mehmet Yanıtla

    merhaba kardeşim öncelikle çok güzel anlatöışsın benim şöyle bir sorunum var ipone 4 kullanıyorum telefonum sim kilitliymiş nedeni ise ikinci el almıştım adam icloud ismini ve şifresini yazdı verdi aradan 2 yıl geçti telefonu güncelledim sonra icloud şifresini istedi kaadıda bulamadım birşekilde icloud atladım ve yeni hesap oluşturmak istediğimde bu iponda çok fazla ücretsiz hesap olustugu için hesap oluşturulamıyor diyor ve şebekem yok tlf jailbreaklı bu program ile sistem dosyalarını değiştirirsem acaba şebekem gelirmi ve sim kilitli diyor anlamadım ben bu tlf nu 2 yıl kullandım bişey yoktu taki güncelleyene kadar.

    • Atakan Yasin Uludağ YazarYanıtla

      DFU moda alarak tekrar restore etmeye çalış. iCloud şifresini verdiyse iTunes’den hesaba giriş Deauthorize All secenegini vardır. Onu seçip. Belki işe yarayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.