En Beğendiğim Yabancı Dizi : Prison Break

Prison Break’in ilk yayın tarihi 2005 ve son yayın tarihi 2009 ve ben bu diziyi 2011 tarihinde izledim ve sonradan iki kez tekrar izledim. Çevremde ki birçok kişi bu diziyi övgüyle ve hayranlıkla bana bahsediyordu. O zamanlar bu kadar çok yabancı dizileri takip edip izlemiyordum. Ancak bu dizi bakış açımı ve hayatımı çok değiştirdi. İzlediğim ilk yabancı dizi PRISON BREAK’dir.

Dizi biteli yıllar oldu ancak benim gibi delice bu diziye hayran olanlar dizinin devamı için imza kampanyaları ve mail kampanyaları başlattılar. Tabi ki diziyi devam ettirme kararı çıkmadı :'(

Eminim birçoğunuz ” bu dizide bu kadar ne var ki bu kadar ? ” sorusunu sormuş olabilirler. Ve bunu soranların hemen hemen hepsi Prison Break’i izlemeyen kişilerdir. Lafı çok uzatmadan dizinin konusuna geçmek istiyorum. Prison Break, haksız yere hapse atılan kardeşini(Lincoln Burrows) kurtarmak için büyük uğraş veren ufak kardeşin (Michael Scofield) hikayesini anlatıyor. Aslına bakarsanız ana konu bunun üzerine kurulu ancak sonraki sezonlarda işler o kadar değişik haller almaya başlıyor ki konu sapıyor gibi. Yine de bence on numara bir dizi.

Konuya devam edecek olursak Lincoln Burrows’ın çok borcu vardır. Michael Scofield ise ender zeki insanlardan biri ve mühendistir. Lincoln Burrows’ın alacaklısı borçlarını ödemek için önemli bir şahısı vurmasını istemektedir. Lincoln Burrows çok düşünüp kararını verdikten sonra ona verilen adreste ki kapalı otoparka gider ve öldüreceği kişinin zaten öldürülmüş olduğunu fark eder. Aslında bu ona kurulan kumpastır. Kamera kayıtları ve deliller profesyonelce değiştirilir ve Lincoln Burrows idam cezasına çarptırılır ve Fox River hapishanesine gönderilir. Michael Scofield kardeşinin suçsuz olduğuna inanmaz ancak bir süre sonra kardeşine iç güdüleri sayesinde inanmaya başlar ve onu o hapishaneden kurtarmayı düşünür ve planlar. Fox River’ın tüm krokisini çizer ve bunu vücuduna dövme olarak işlettirir. Fox River hapishanesi aslında çok tanıdığı bir hapishanedir. Çünkü bu hapishanenin her yerini karış karış tasarlayan ta kendisidir. (Neredeyse birinci sezonu anlattım 😀 )

Bu yukarıda anlattığım kısım dizinin başlarıdır. Umarım biraz ilginizi çekmiştir. Ve kesinlikle zaman kaybetmeden izlemenizi tavsiye ederim. Sizi temin ederim ki diğer izlediğiniz dizilerden kat kat daha güzel 🙂


1 Yorum

  1. Meri Yanıtla

    Oooooooo Prison Break de seviyormuşuz. Ben bu diziyi 2006’da CNN’de izliyordum. Bence evlenelim. Ortak noktamız çok var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.