Instagram Uygulama Oluşturma ve Access Token Alma

Merhaba arkadaşlar, bu anlatımımda Instagram’da nasıl uygulama oluşturulur, access token nasıl alınır ve kullanıcı id’sini nasıl öğrenebiliriz sorularının cevaplarını anlatmaya çalışacağım. Malesef Instagram’da access token alma ve user id öğrenme biraz karışık. Yani developer sayfasında, uygulama oluşturma kısmında bununla ilgili bir bölüm yok. Anca biraz ingilizceniz var ise dökümanlar kısmından bulabilirsiniz.

İlk etapta nasıl uygulama oluşturulur ona bakalım :
Uygulama oluşturmak için burada ki linke tıklayıp instagram hesabımızla giriş yapıyoruz. “Register new Client ID” başlığı altında bir takım alanlar göreceksiniz.
Instagram Uygulama Oluşturma ve Access Token Alma
Application Name : Uygulama Adınız
Description : Uygulamanız Hakkında Açıklama
Website : Uygulamayı kullanacağınız Web Sayfanın Adresi
OAuth redirect_uri : Bu kısıma kullanacağınız uygulamanın geri dönüşüm adresini yazmalısınız. Yani örnek verecek olursak bazı wordpress eklentilerinde özellikle instagram ile giriş eklentisi ayarlar sayfasında OAuth redirect_uri kısmına şu bağlantıyı yazın gibi ibareler görebilirsiniz. İşte o bağlantıyı bu bölüme yazmanız gerekmekte.
Disable implicit OAuth :İnstagram uygulamanızın sunucu tarafları yani instagram sayfası üzerinden çalıştırılmasını sağlar.
Enforce signed header :İnstagram uygulamanızda silme gönderme düzenleme gibi işlemleri yapacaksınız bunu seçmelisiniz.
Tüm bilgileri girdikten sonra “Register” butonun basıyoruz. Ardından uygulamamızın client id ve client secret numaraları gözükecektir.

Ben kişisel sayfama instagram resimlerimi çektiğim için en alttaki iki ayarı pasif yaptım. Tüm bunları yaptıktan sonra sıra geldi accesstoken numarasını öğrenmeye…

Accesstoken numarasını öğrenmek için aşağıdaki yazan bağlantıda bulunan birtakım kısımları kendinize göre düzenlemeniz gerek.
https://instagram.com/oauth/authorize/?client_id=CLIENT_ID_NUMARANIZ&redirect_uri=REDİRECT URI_ADRESİNİZ&response_type=token
CLIENT_ID_NUMARANIZ : Bu kısıma uygulamanızın Client ID numarasını yazmanız gerekmekte.
REDİRECT URI_ADRESİNİZ : Bu kısıma da uygulamayı oluştururken REDİRECT URI kısmına yazdığınız bağlantıyı bu alana yazmanız gerekiyor.

Düzenlemeleri yaptıktan sonra linki web tarayıcımızda açıyoruz. Karşımıza izin seçenekleri gelecektir. Authorize butonuna basıyoruz. Adres çubuğundaki oluşan linkte “#access_token=” kısmından sonraki kod access token numaranızdır.

Kullanıcı ID mi Nasıl Öğrenirim ?
Access Token kodunda ki en baştaki numaradan noktaya kadar olan kısım sizin kullanıcı adınızdır.

“Instagram Uygulama Oluşturma ve Access Token Alma” üzerine 11 yorum

 1. merhaba ben birkaç gün önce bir program yükledim ama şimdi erişimi iptal et diyorum etmiyor beyaz bir sayfa çıkıyor herşeyi denedim ama olmuyor yardımcı olabilir misiniz acaba?

 2. https://www.instagram.com/oauth/revoke_access

  Yukarıdaki hata ile benim başım belada ne gerekiyorsa yaptım ama uygulama bir türlü kalkmıyor…

  Tarayıcı sildim tekrar kurdum.Virüs temizleme programları ile tarattırdım tarayıcı ve bilgisayarı…

  Hesabın tüm bilgilerini tekrardan güncelledim hotmail,tel tekrardan doğruladım hepsini…

  Telefona format attım tekrar kurdum instagram uygulamasını.

  http://uzmanim.net/soru/instagram-virus-temizleme/13560 bu sitedeki tüm adımları uyguladım gene olmadı.

  Bilgisayarada format attım sırf bu yüzden ama genede nafide nette source ettim bu konu hakkında 3-4 sitede aynı hatayı alan var ve bu hatayı alanlar son bir iki haftanın içinde yazan kişiler.

  Her ne ile alakası varsa sorun daha öncekilere benzemiyor.

  Bu konuda yardımlarınızı bekliyorz Atakan kardeşim.

 3. Ya kardeşim yardımcı olursan sevinirim İnstagram’da hile yapmak için token onayladım sosyaltech adlı siteden sonra bırakmak isteedim ama uygulamadan çıkamıyorum nasıl çıkarım ve tokeni iptal etmek gerekirse nasıl iptal edilir vs. anlatır mısınız ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.